961 İzlenme

,

Zülkarneyn Aleyhisselâm’ın Kıssası

Zülkarneyn Aleyhisselâm ordusuyla gece yolda giderken giderken :

– Ayağınıza takılan şeyleri toplayın, diye emir verir.Ordu bu emri duyunca; içlerinden bir grup: -Çok yürüdük, çok yorgunuz. Gece vakti bir de ayağımızıtakılan şeyleri toplayarak boşuna ağırlık mı yapacağız.Hiçbir şey toplamayalım, diyerek hiçbir şeytoplamıyorlar.

İkinci grup ise;– Madem Komutanımız emretti, birazcık toplayalım, emremuhalefet etmeyelim. Zira ordunun komutanına itaatetmek gerekir, diyerek az bir şey topluyorlar.

Üçüncü grup ise;-Komutanımız bir şeyi boşuna emretmez. Muhakkakbildiği bir şey vardır. Bir hikmete vardır, diyerek bütünabalarını ağzına kadar doldururlar.Sabah olduğunda bir de bakıyorlar ki, meğer bir altınmadeninden geçmişler de, ayaklarına değen şeylerin altınolduğunun farkına varamamışlar.Bunu anlayınca:

Hiç almayan birinci grup;-Ah niçin almadık! Nasıl dinlemedik komutanımızınsözünü. Keşke alsaydık! Bir tane bari alsaydık diyerekpişman oluyorlar.Az alan ikinci grup ise;-Ah ne olaydı da biraz daha fazla alsaydık. Ceplerimizi,abalarımızı hınca hınç doldursaydık diye sitem ediyorlarkendilerine. Çok alan üçüncü grup ise:– Keşke gereksiz, lüzumu olmayan eşyalarımı atsaydım,daha çok toplasaydım. Her şeyimizi doldursaydık, dahafazla alsaydık diyerek, fazla almalarına rağmenüzülüyorlar.İşte bu misalde olduğu gibi, Ahirette bütün insanlardabunun gibi ağıtlarda bulunacak.

Kafir olan;– Keşke iman etseydik, keşke inansaydık da hiç olmasaCehenneme girdikten sonra iman etmemiz sonucundaCennete girseydik, ebedi cehennemden kurtulsaydık,

Mümin, fakat az sevabı olan;– biraz daha sevap işleseydim de, biraz dahaikrama mazhar olsaydım. Mümin,çok sevabı olan ise;-Ah ne olaydı da Makamımı biraz daha yükseltecek birvakit daha namaz kılsaydım, biraz daha fazla sadakaverseydim,oruç tutsaydım, biraz daha sevap işleyecekameller yapsaydım… diyeceklerdir.

Rabbim bu misallerden ders almak nasip etsin…

Zülkarneyn Aleyhisselâm’ın Kıssası
Ne Kadar Biliyo?

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne ve Kaynana Farkı

Kafasındaki Cisim Giderek Büyüyor